Jestliže spravujete nějakou nemovitost nebo se pohybujete ve stavebnictví, metodu tryskání určitě znáte. Víte však k čemu všemu se dá použít? Pojďme si to raději, pro vás i pro všechny ostatní, shrnout.
Tryskání, nebo také pískování, je metoda, která se nejčastěji používá k čištění povrchů – především cihel, ocelových konstrukcí, zdiva nebo betonu. Provádí se přitom stále více za využití moderní německé technologie Torbo, která má značné výhody oproti starším systémům. Například tu, že je vhodná i pro použití v interiérech nebo husté městské zástavbě. Důvodem je její minimální prašnost.
Využití nicméně tryskání najde i při dalších stavebních úpravách. Taková pražská firma ARS jej používá při odstraňování nátěrů a omítek, přípravě podkladu pro aplikaci nátěrových systémů a stěrek nebo sanaci vlhkého zdiva. Své uplatnění nachází ale také v péči o nejcitlivější stavby, jako jsou důležité národní památky. Metoda je, ve správných rukou a při volbě vhodného abraziva, natolik šetrná, že jí lze použít například i pro ošetření Karlova mostu a jeho soch. Použít ji přitom lze i v procesu odstraňování graffiti.
Jak vidíte, prostoru pro využití metody tryskání je opravdu hodně. K jejímu využití se pravděpodobně někdy v životě dostane každý majitel nemovitosti, kterému není lhostejná její údržba. Volbě firmy, které tryskání svěříte do rukou, je však záhodno věnovat dostatek času. Tím spíš, pokud se jedná o vzácný, cenný nebo citlivý povrch. Ptáte se proč? Neodborné či neopatrné ošetření touto technologií totiž může vést k poškození ošetřovaného povrchu. A to byste zajisté nechtěli.