Bojovnice pestrá. Jak se o ni správně postarat?

Bojovnice pestrá – betta bojovnice (Betta splendens) je sladkovodní paprskoploutvá ryba z podřádu labyrintky (Anabantoidei) a čeledi guramovití (Osphromenidae).

 

Bojovnice pocházejí z povodí řeky Mekong v jihovýchodní Asii – z Thajska, Kambodži, Laosu a Vietnamu. České rodové jméno i její thajský název (kousající ryba) napovídají, že se jedná o bojovný a agresivní druh ryb. Bojové schopnosti bojovnic jsou v Thajsku a několika dalších zemích ještě podporovány šlechtěním a ryby jsou využívány k rybím zápasům.

Bojovnice patří do skupiny pěnových bojovnic, jejichž samci pro své potomstvo staví pěnová hnízda. Dorůstají 6 až 7 cm, jsou vybaveny nadžaberním orgánem (labyrintem), který jim umožňuje dýchání vzdušného kyslíku a tedy i život ve stojatých, teplých a špatně okysličených vodách.

Chov bojovnic v zajetí

Bojovnice pestrá je především pro svůj jedinečný atraktivní vzhled jednou z nejoblíbenějších akvarijních ryb na světě. Bylo vyšlechtěno mnoho barevných a tvarových forem. Tyto formy jsou mnohdy dlouhoploutvé, čímž se liší od krátkoploutvých divokých ryb i od bojovnic šlechtěných pro zápasy. Samci i samice se vyskytují v barvě modré, červené, zelené, žluté, oranžové, bílé a v různých barevných kombinacích.

Samci jsou agresivní

Samci bojovnic jsou vůči sobě, ale někdy i vůči samicím, velmi agresivní. Proto je potřeba chovat v akváriu vždy pouze jednoho samce. Někdy mohou být agresivní i samice. V takovém případě soužití více samic končí smrtí té slabší. Agresivní samice mohou napadat i slabší samce, což je potřeba zohlednit především při odchovu. Proto by se bojovnice měly chovat v prostorných členitých akváriích, ve kterých je dostatek skrýší a prostoru k úniku před agresivními jedinci.

Kde a s kým chovat bojovnici

Bojovnice je vhodná pro chov ve společenských nádržích s klidnými neagresivní druhy ryb, které jim nebudou okusovat jejich dlouhé ploutve a nebudou pro ně vizuálním sokem, jako například skaláry. Ve stejném akváriu by neměly s bojovnicemi být chované malé rybky, protože by je bojovnice považovaly za potravu.

Ideální prostředí pro bojovnice je větší akvárium nad 100 litrů osazené vysokými a volně plovoucími rostlinami. Voda by měla mít 24 až 30°C, pH vody by mělo být ,5 až 7,0 a v těchto hodnotách by měla být udržována, protože bojovnice jsou citlivé na nepříznivé podmínky a mohou trpět alergiemi na přemnožení bakterií a sinic nebo na některé vybavení akvária.

Rozmnožování

Sameček bojovnice pomocí sekretu z tlamy postaví pěnové hnízdo z bublin a do něho uloží oplodněné jikry. Samičku ihned po tření od hnízda vyžene a je potřeba ji z akvária odlovit. Sameček hnízdo opečovává a vrací do něho popadané potomstvo. Po asi 3 dnech se začnou plůdky rozplavávat a tehdy se z akvária odloví i sameček. Potěr se živí prachovou potravou a planktonem.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.