Slyšíte podivné chroupání? Může to být červotoč. Jak se ho zbavit?

Když obvyklé noční ticho naruší podivné chroupání, nevěstí to nic dobrého. Nebojte, duch nebo jiný přízrak to nebude. To se jen u vás zabydlel červotoč a jeho larvy si zrovna pochutnávají na vašem drahocenném majetku. Respektive hloubí chodbičky, kterými se (až přijde vhodná doba) vydají do světa, aby se celý cyklus opakoval znovu. Jak s nevítaným návštěvníkem naložit – a co byste o něm měli vědět?

Červotoč patří mezi nejznámější škůdce dřeva. Škodu však nezpůsobují dospělí jedinci, ale larvy. Dřevo požírají a budují v něm spletitý systém chodbiček. Poté se zakuklí a po proměně vylétnou ven tzv. výletovými otvory – malými dírkami, které jsou charakteristickým znakem napadeného dřeva.

Přítomnost dřevokazného hmyzu není vítaná ze dvou důvodů. Prvním je estetický – nábytek posetý dírkami nebudí dobrý dojem. Druhý – a mnohem závažnější – problém spočívá v narušení původní struktury a výraznému snížení pevnosti dřevní konstrukce.

Jak poznáte, že se u vás usadil červotoč?

Chroupavé zvuky byly zmíněny výše. Larvy jsou aktivní především v noci a brzkých ranních hodinách. Pokud je v místnosti absolutní ticho, jejich řádění uslyšíte. Dalšími znaky jsou výletové otvory, tedy dírky na povrchu dřeva. Všimnout si můžete také jemných pilin v okolí napadeného nábytku.

Červotočů se u nás vyskytuje množství druhů, nejčastěji se jedná o červotoče proužkovaného, červotoče umrlčího, červotoče hnědého či kostkovaného.

Jak se červotoče nadobro zbavit?

Došli jste k závěru, že se skutečně jedná o červotoče? Pak se ho musíte urychleně zbavit, jinak se brzy rozšíří na další kusy nábytku a udělá z vašeho bydlení kůlničku na dříví. Ochrana dřeva se volí s ohledem na stupeň poškození daného prvku.

Červotoče lze zlikvidovat i běžně dostupnými impregnačními přípravky, ovšem pouze za předpokladu, že se larvám ne podařilo dostat hlouběji do dřeva. V takovém případě chemická destrukce dřevokazného hmyzu selhává a je vhodné kontaktovat profesionály.

Odborníci na hubení škůdců dřeva používají technologii na bázi mikrovlnného záření, ale také jiné metody – například ionizující gama záření. Více se dozvíte na www.ochrana-dreva.cz.