Zařízení dětského pokoje tak, aby byl funkční a zároveň příjemný, není jednoduché. Celková atmosféra pokoje ovlivňuje dítě a má zásadní vliv na jeho psychickou pohodu, protože právě ve svém pokoji tráví dítě nejvíce času. Na ni má vliv nejen vybavení pokoje, ale také barvy, kterými je místnost vymalována.
Malujeme s citem
Ještě předtím než se pustíte do výmalby, si dobře promyslete, jak k sobě budou barvy ladit. S barvou zdi by totiž měl korespondovat dětský nábytek a také celková dispozice místnosti. Jestliže je dětský pokoj malý a spíše temný, rozhodně je potřeba vsadit na světlejší a veselé barvy. Ty by ostatně v celém pokoji měly převládat. Zároveň je na místě minimalismus, nekombinujte více než dvě barvy. Při jejich volbě se řiďte temperamentem dítěte. Potřebuje-li povzbudit a zajistit dobrou náladu, vsaďte na červenou, oranžovou nebo žlutou. S červenou buďte ale opatrní, podněcuje agresivitu. Naopak modrá, fialová anebo zelená dítě zklidní a pomůže mu v soustředění, což ocení zejména malí školáci.
Jaké barvy do malého pokoje?
Co když na dětský pokoj zbyla v bytě ta nejmenší místnost tvaru nudle? Pak z ní udělejte alespoň příjemné místo na přespání. Její dominantou by měla být dětská postel a celkový design laděn tak, aby právě s postelí souzněl. V případě malých pokojů volte opravdu světlé barevné tóny. Nic nezkazíte ani tím, když necháte stěny bílé. Přebalovací pult volte multifunkční, třeba takový, který se dá položit na postýlku. Určitě si pořiďte přebalovací podložky, díky kterým budete moci přebalovat třeba i na kuchyňském stole.
Pro chlapce či pro holčičku?
Snažíte se přizpůsobit barvu pokoje tomu, kdo jej bude obývat? To děláte správně, nemusíte ale nutně rozlišovat chlapecký a dívčí pokoj. Volte barvy tak, aby dítěti vyhovovaly a podněcovaly v něm ty správné sklony. Nikde není psáno, že by holčička nemohla mít pokoj vymalovaný modrou barvou a chlapec naopak třeba fialovou. Mluvte se svými dětmi a ptejte se jich, co potřebují.