Proč jsou tepelná čerpadla tak oblíbená? Tady jsou hlavní důvody

Říkáte si, že současné nadšení z tepelných čerpadel pomine? Kdepak! Poptávka po tepelných čerpadlech v Evropě roste od roku 2013, tj. období velmi nízkých cen tradičních energetických komodit. Současný zvýšený zájem je jen pokračováním dlouhotrvajícího trendu. Ptáte se, proč jsou tepelná čerpadla tak oblíbená? Na tuto otázku se vám podaří zodpovědět níže uvedené řádky.

Dlouhá životnost

Tepelná čerpadla dokáží sloužit spolehlivě svým  majitelům i více než 20 let, je však třeba:

  • disponovat kvalitním tepelným čerpadlem,
  • zajistit tepelnému čerpadlu kvalitní instalaci,
  • dopřát tepelnému čerpadlu pravidelné servisní prohlídky.

V České republice dokonce ještě dnes najdeme v provozu tepelná čerpadla instalovaná v 90. letech minulého století.

Dlouhodobě nízké náklady na energie

Tepelná čerpadla byla i v době historicky podprůměrných cen energetických komodit, tj. plyn, uhlí, dřeva apod. nejúspornějším zdrojem tepla a teplé vody. Zatímco u energetických komodit pozorujeme strmý růst cen a obavy z dostupnosti, majitelé tepelných čerpadel zůstávají v klidu, protože palivo pro tepelná čerpadla v podobě geotermální energie či venkovního vzduchu mají zajištěno v neomezeném množství a zdarma.

I pokud by ceny energetických komodit klesly pod úrovně z roku 2019, tepelná čerpadla by stále byla nejúspornějším zdrojem tepla.

Starosti se skladováním paliva

Jak již bylo naznačeno výše, tepelná čerpadla využívají k výrobě tepla venkovní vzduch a geotermální energii, které si sama odebírají ze svého okolí, tj. není nutné jim tyto komodity skladovat či do tepelných čerpadel přikládat.

Přívětivost politiků

Tepelná čerpadla využívající ke svému provozu elektřinu z obnovitelných zdrojů jsou zdrojem 100 % čistého tepla a teplé vody. Provoz tepelných čerpadel nezatěžuje okolí. I z těchto důvodů nelze v dohledné budoucnosti očekávat zákaz či omezování používání tepelných čerpadel. Právě naopak, na pořízení tepelného čerpadla lze získat dotaci tak, jak se politici v jednotlivých zemích Evropy snaží o jejich nejrychlejší a nejmasivnější rozšíření.

Zdroj obrázku: Rajarajan Kannan / Shutterstock.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.