Průvzdušnost funkčních spár určuje, nakolik těsné je připojení rámu okna ke zdi, ten je pro budovy, ve kterých je užito nucené větrání skoro desetkrát přísnější než pro objekty s přirozeným větráním. Tak je nasnadě, že dobré utěsnění má velký vliv na to, aby došlo k omezení tepelných ztrát, ale je to nezbytné i pro fungování větracího systému (nedojde tak k odsávání vzduchu spárami dveří či oken). Pro to, abychom dosáhli nízké průvzdušnosti spáry, se užívají třístupňové těsnicí systémy – vnější, středové a vnitřní těsnění. Vnitřní fólie zajišťuje vzduchotěsnost a parotěsnost (tam, kde dojde ke styku rámu okna, se kvůli zvukové i tepelné izolaci ještě použije pěna). Vnější fólie zabraňují průniku dešťové vody do spár a zároveň se zachová paroproustnost. Pokud je spára nedostatečně utěsněná, dojde opět ke zvyšování vlhkostního a tepelného toku a zase se setkáváme s plesnivěním stěn, rámů oken i parapetů. Také dochází ke snížení životnosti materiálů a konstrukcí.
Jaké jsou typy oken?
Podle toho, jaké volíme okno, můžeme rozdělovat na:
– jednoduché okno – jde o dnes zastaralý typ, který disponuje jednou skleněnou tabulí. Z hlediska tepelně-izolačních parametrů je velmi nekvalitní, a tak se od jeho používání ustupuje.
– dvojité okno nebo taky špaletové okno se používá již hodně dlouho a setkáme se s ním hlavně u rekonstrukcí starších objektů. Je tvořen ze dvou jednoduchých oken, která jsou propojena fošnovou zárubní, a tak tvoří jedno okno. Ta nejlepší dvojitá okna se mohou použít i pro pasivní domy, ale musíme počítat s vyššími náklady.
– zdvojené sklo je přechodem mezi dvojitým oknem a jednoduchým oknem s izolačním zasklením. Toto okno je složeno ze dvou sešroubovaných částí, a efekt je podobný, jako je tomu u dvojitého okna. Často se používá u panelových domů.
– jednoduché okno s izolačním dvojsklem či trojsklem je v dnešní době nejčastější okno a vyrábí z různých materiálů. Tato okna jsou vhodná pro pasivní domy a jako takové je uvádějí i sami výrobci. Mezera mezi skly je zaplněna argonem, kryptonem – tedy inertními (netečnými) plyny.
– otvíravá či neotvíravá okna – Z vlastní zkušenosti dokážeme vypozorovat, že některá okna otevíráme často, jiná skoro nikdy, a tak pokud užijeme v takových místnostech neotvíravá okna (můžeme tím snížit náklady na jedno okno až o čtyřicet procent)
Autor úvodního obrázku: Emilia113