Dřevěná pergola Vás ochrání proti slunci i v parném létě

Pergola

Pokud máte svůj vlastní rodinný domek, nebo i chatu či chalupu, zcela určitě rádi posedíte venku. Ať už je počasí pěkné či deštivé, je pro většinu lidí lákavé sedět mimo čtyři stěny svého obydlí. V takovém případě je nejlepším řešením pergola. Co to pergola je? Každý si zřejmě pod tímto pojmem představí něco jiného. Zkrátka je to venkovní přístřešek zbudovaný pro posezení na čerstvém vzduchu, který nás ochrání před palčivostí slunečních paprsků, ale často i před deštěm.

Možnosti, jaký typ pergoly zvolit, jsou téměř neomezené. Záleží jen na vaši fantazii a představách.
Pergoly jsou různých typů a tvarů. Někomu se hodí zbudovat pergolu jako navazující součást domu či chaty, jiný zvolí umístění mimo objekt, jako samostatnou stavbu, například v klidové a romantické zóně vaší zahrady.

Dřevěná pergola
Dřevěná pergola, autor: Field Outdoor Spaces

Jaký materiál na stavbu pergoly použít?

Množství materiálu a konečných úprav pergoly jsou široké škály. Záleží na tom, zda chcete pergolu pouze jako stínění před slunečním žárem v letním období, nebo ji chcete zastřešit a využívat ji i v nepříznivých podmínkách. Nejčastějším a nejtvárnějším materiálem je zcela určitě dřevo. Je třeba počítat s povětrnostními vlivy, které budou přibývajícím časem na vaši pergolu působit. Proto je vhodné volit raději sloupky silnější, které budou lépe odolávat nejen větrným poryvům, ale v zimě i zátěži sněhu. Pokud budete budovat pergolu pouze jako přístřešek před sluncem, budete zřejmě zhotovovat všechny části ze dřeva. Nejpoužívanějším dřevem je v našich zeměpisných šířkách smrk či borovice. Tato dřeva jsou rovněž nejvhodnější co do obrábění, ale i povrchové úpravy. Konečný tvar pergoly můžete volit podle svých představ. Klasickou podobou bývají sloupky, na které umístíme trámky ve vodorovné poloze ve výši, která nám nejlépe vyhovuje. Pokud chceme sedět pod pergolou po delší část roku, třeba i za deště, pak volíme pergolu kompletně zastřešenou. Možnosti zastřešení jsou rovněž veliké. Lze zvolit například položení OSB desek, na které následně položíme vhodnou krytinu, nebo si v supermarketech můžeme vybrat z široké palety umělohmotných materiálů. Na trhu jsou nejrůznější hmoty rovných či vlnitých tvarů a barevných kombinací. Důležitou součástí pergoly je rovněž podlaha. Volíme raději pevnou podlahu vzhledem k trvanlivosti a snadné údržbě. Sortiment materiálů je rovněž široký. Od podlah betonových, přes různé typy zámkové dlažby, či zahradních dlažebních šablon, až po drahá vzácná dřeva.

Autor úvodního obrázku – dřevěná pergola: Jay@MorphoLA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.