V posledních letech se rozmáhá fenomén podlahového topení, a to jak při výstavbě nových, tak i při rekonstrukci starších domů. Populární je především elektrické podlahové topení, jehož největší výhodou je snadná instalace.
Pro šikovného kutila je realizace otázkou jednoho dne. Pokud se na to cítíte, s chutí do toho – společně s techniky z revize elektrospotřebičů Liberec a řemeslníky z firmy podlahářství Liberec jsme pro vás připravili praktický manuál, který se vám může hodit.
Elektrické podlahy snadno a rychle vytopí interiéry. Spotřeba přitom není závratná a může být i více než o 15 % nižší než u konvekčního topení. Profesionálové z revize elektro Liberec upozorňují, že pro efektivní chod musíte dodržet určité zásady…
Ještě před začátkem pokládky změřte plochu vytápěné podlahy a vypočítejte potřebné množství topného kabelu. Ten následně přichyťte ke kovové instalační síti pomocí kabelových spon. Síť vám výrazně usnadní výměru rozteče i následné zpevnění krycí vrstvy (beton nebo anhydrit).
Jakmile je kabel na místě, naneste na něj adekvátní množství betonu či anhydritu. Požadovaná výška se pohybuje mezi 30 – 50 mm. Klíčové je nespěchat a dodržet doporučenou délku vysychání, kterou mají jednotlivé materiály individuální.
Až podlaha „uzraje“, můžete se vrhnout do pokládky dlaždic. Očekáváte-li v místnosti zvýšenou vlhkost (např. koupelna), aplikujte před nanesením lepidla vodotěsný nátěr. Ve finále utěsněte prostor mezi dlaždicemi a stěnou silikonovou hmotou a před prvním zapnutím nechte podlahu důkladně vyschnout.
Pozor, při renovaci podlahy je výplňová vrstva nižší. Stačí, když dosahuje výše topného kabelu, což je cca 8 mm. Opět je podstatné, aby před dalšími kroky vrstva důkladně vyschla. Rozhodnete-li se pro pokládku jiné krytiny než dlaždic, nezapomeňte na zaschlou výplňovou vrstvu položit pěnovou položku nebo hrubší lepenku (kročejová izolace). Na tento povrch pak položte lamino nebo jinou plovoucí podlahu dle pokynů výrobce.