Spotřeba vody v českých domácnostech sice mírně klesá, i tak ale kohoutkem denně proteče kolem 90–100 litrů na osobu. Přitom můžete až 50 % z celkové spotřeby vody nahradit dešťovkou – zjednodušeně řečeno srážkovou vodou, kterou chytře „pochytáte“. Chcete vědět jak? Podívejte se na přehled tipů, jak doma a na zahradě jednoduše využít dešťovou a odpadní vodu.
Dešťová voda na zalévání zahrady: Uděláte radost sobě i rostlinám
Zalévání zahrady pitnou vodou z kohoutku nedává smysl ekonomicky ani ekologicky. Při větší rozloze zahrady spotřebujete pro zavlažování opravdu velké množství vody. Odhaduje se, že na závlahu jednoho metru čtverečního padne ročně 350 až 650 litrů vody (záleží na plodině). O zalévání zahrady se přitom může v klidu starat dešťová voda. A to i když zrovna neprší. Stačí si jen pořídit dostatečné nádrže na její zachycení a následné využití.
Dešťová voda se také pro zálivku rostlin hodí mnohem víc než voda kohoutková. Ta je totiž tvrdší a čištěná chlorem.
Způsoby, jak zachytit a následně dešťovku využít, jsou různé. Na zahradu si můžete pořídit barely a ideálně přes okap do nich vodu vést. Nebo využít dotační program Dešťovka a vybudovat si komplexní systém na zachycení, filtraci a akumulaci dešťové vody. V takovém případě získáte až 20 000 Kč ze své investice zpět. Navíc dostanete ještě další příspěvek ve výši 3 500 Kč za každý m³ nádrže. Běžná domácnost si vystačí s nádrží o objemu 4 až 5 m³. To všechno ale jen tehdy, jste-li majitelem starší nemovitosti, třeba i jen k rekreačním účelům. Na novostavby, které by zachycení dešťové vody a její využití pro zálivku měly mít vyřešené již při svém vzniku, se totiž dotace nevztahuje.
Splachování dešťovkou: Přestaňte zbytečně plýtvat pitnou vodou
Splachování pitnou vodou je v některých státech už nepředstavitelné. Například v Izraeli řeší sucho poměrně intenzivně a snaží se využívat vodu co nejefektivněji. U nás je zatím situace odlišná. Vždyť až čtvrtinu z celkové spotřeby vody použijeme právě na splachování.
Chytat dešťovou vodu do kyblíků a následně s ní splachovat ale není to nejlepší řešení. Existují ale už speciální systémy, na které – stejně jako v případě využití dešťovky na zalévání zahrady – přispívá stát formou dotace (a to jak vlastníkům stávajících staveb, tak i těch nových). V podstatě jde o podobný systém jako u zachycení vody na zalévání. K akumulační nádrži se ale přidá ještě elektrická řídicí jednotka. Ta se postará o to, abyste mohli v domě přepínat mezi zdroji vody a na splachování využít právě tu dešťovou z nádrže.
Využít dešťovou vodu na zalévání je asi ten nejjednodušší způsob. Chytat ji můžete klasicky do sudů, dnes už ale existují i sofistikovanější řešení.
Počáteční investice je proto oproti nádrži na zalévání vyšší. A státní příspěvek se tak zvedá na 30 000 Kč, plus nadále i 3 500 Kč za každý m3 nádrže k tomu. Pozor ale na to, že vyplácený je až po realizaci projektu. Pro ty, co nemají dostatečně naspořeno, nabízí Hello bank! výhodnou EKO půjčku, která je přímo navázaná na dotační program Dešťovka. Pomůže vám tak získat prostředky na ekologické bydlení, aniž byste museli dlouho spořit. Navíc vám bankéř s vyřízením žádosti o státní dotaci poradí a celým procesem vás provede.
Výhodnou půjčku Hello bank! nabízí nejen na projekty spojené s využitím dešťové vody, ale se zvýhodněným úrokem si můžete půjčit také na zateplení domu, výměnu oken a vstupních dveří, výměnu kotle nebo třeba solární panely. A banka vám i v tomto případě pomůže s řešením příslušné státní dotace.
Dešťová voda na praní: Měkká voda prodlouží životnost pračky
Využívat dešťovku v domě i na praní v pračce je vhodné z několika důvodů. Běžná pračka spotřebuje na jeden prací cyklus v průměru 40 litrů vody. Ve větší domácnosti a zejména s malými dětmi se pak pračka v podstatě nezastaví a stává se výrazným žroutem pitné vody.
Zachycená dešťová voda neobsahuje chlor ani soli a je také výrazně měkčí. Prací prášek se v měkké vodě lépe rozpouští, takže ho spotřebujete na jedno praní výrazně méně. A praní dešťovkou může prodloužit život i samotné pračce, protože se v ní neusazuje vodní kámen.
Na trhu už jsou řešení, která počítají s využitím dešťovky i na praní: Zachycená voda z nádrže projde ještě přes pískový filtr, který odstraní mechanické nečistoty. Perete tak v opravdu čisté vodě.
Je jasné, že koupat se v dešťovce nebudete. Podle odborníků jde ale zhruba 50 % naší spotřeby pitné vody dešťovkou nahradit.
Recyklovat můžete i tzv. šedou vodu
Téměř všechnu vodu, kterou vyprodukujete přímo doma, můžete nějakým způsobem znovu využít. Šedá voda je například voda zachycená ze dřezu, umyvadel nebo sprchy. Po vyčištění přes speciální filtr a často také přes UV lampu, je v pořádku takovou vodu znovu využít. Ideálně zase na zálivku nebo splachování.
Pokud se chystáte domácí systém zachycení a znovuvyužití šedé vody vybudovat, zvažte i nepoužívání agresivních čisticích prostředků, jako je například silná dezinfekce. Takovou vodou byste pak neměli zalévat ovoce a zeleninu. Čisticí filtry ani UV lampa v domácích podmínkách totiž neodstraní z vody dostatečně všechny chemikálie. Rozvod srážkové i šedé vody také nesmíte napojit na přímý rozvod pitné vody. Mohlo by dojít ke kontaminaci.
Taková domácí čistička odpadních vod představuje největší investici, zároveň vám ale z dlouhodobého hlediska dokáže ušetřit nejvíce peněz za vodu. Na vybudování domácí čističky šedé vody můžete také získat státní dotaci z programu Dešťovka, a to až do výše 60 000 Kč. Podrobnosti o všech typech podpory najdete na www.dotacedestovka.cz, tedy přímo na stránkách dotačního programu Dešťovka.