Co je to rekuperace tepla a jak díky ní ušetřit peníze?

 

Rekuperace vzduchu zpětně získává teplo z odpadního vzduchu, které se předává čerstvému vzduchu, který je již teplý distribuován do domu.

Každá rekuperační jednotka má ve středu výměník (rekuperátor), jenž ohřívá studený vzduch teplem z odpadního vzduchu. Díky tomu se šetří energie na vytápění objektu.

V některých obytných prostorech je nutné udržovat určité procento vlhkosti (např. dřevostavby). Proto se lze setkat s rekuperačními jednotkami vybavenými entalpickým výměníkem. Ten zajišťuje nejenom teplo, ale také vlhkost. Díky tomu se do prostorů dostane vlhký teplý vzduch, který je pro dřevostavby opravdu důležitý. 

Jaké výhody má rekuperační větrání

  • Ušetříte za elektrickou energii.
  • Zkvalitnění obytného prostoru – odstraní se vlhkost, plísně, vysoká koncentrace CO2 a radon.
  • Centrální rekuperační jednotky obohacené o letní bypass dokáží ochladit byt i v letních měsících. Pokud se vám v noci špatně spí, je pro vás letní bypass skvělou volbou.

Jaké nevýhody má rekuperačního větrání

  • Nevýhoda je jen jedna: počáteční investice je poměrně vysoká.

Centrální a lokální (decentrální) rekuperační jednotky

Rekuperační jednotky je možné rozdělit do 2 kategorií.

Centrální rekuperační jednotky

Výkon od 150 do 400 m3/h.

Jedna rekuperační jednotka větrá celý byt, či dům do rozlohy 150 m2. K rozvedení vzduchu po objektu je potřeba vzduchotechnické potrubí. To znamená vybudování přívodní a odvodní větve pomocí mnoha komponent v podhledu, ve stěně, nebo v podlaze. Instalace je náročná po stránce technické i finanční.

Skvělou volbou jsou české centrální rekuperační jednotky Ventbox. Jednotky můžete ovládat ručně, mobilním telefonem nebo tabletem. Všechny rekuperační jednotky Ventbox v sobě mají vestavěný předehřev a letní by-pass. 

Lokální rekuperační jednotky

Výkon maximálně 100 m3/h. Odvětrají zpravidla jednu místnost, nebo prostor o ploše max.50 m2.

Velkou výhodou lokálních větracích jednotek je jednoduchá instalace do obvodové zdi, a to přímo ve větrané místnosti. Tím pádem se to obejde bez vzduchotechnických rozvodů. Uživatel si může pro každou místnost individuálně nastavit požadovaný výkon větrání.

Zaujmout vás mohou německé úsporné lokální rekuperační jednotky MELTEM. Nastavení probíhá přímo na jednotce, či pomocí externího spínače nebo bezdrátového dálkového ovládání. Jednotky je možné ovládat i mobilním telefonem. Existují také jednotky s automatickou regulací množství vzduchu, řídí se podle vlhkosti vzduchu a CO2 v místnosti.

MELTEM je jedinečné řešení, které nenabízí žádná jiná lokální rekuperační jednotka. Je také možné odvětrávat dvě místnosti pomocí 1 jednotky, a to pomocí řešení Meltem pro dvě místnosti.

Výše nabízené rekuperační jednotky můžete vidět v showroomu v Hradci Králové. Všechny vystavené produkty jsou funkční a schopné prezentace.

 

 

 

 

Jaká je lepší koncepce větrání – centrální či decentrální? – 1. část

Můžeme si vybrat mezi centrálním, decentrálním větráním nebo jejich kombinaci – semicentrální větrání. Posledně zmiňovaná koncepce větrání využívá výhody obou řešení větrání a používá se třeba pro vícepodlažní pasivní objekty.
Pokračovat ve čtení „Jaká je lepší koncepce větrání – centrální či decentrální? – 1. část“

Neprůvzdušnost a zkouška kvality – 1. část

Když jsme zrealizovali nový projekt, měl by být vzduchotěsný, a to je jeden ze základních prvků pasivních domů. Nemáme tak spáry a netěsnosti, které jsou tak časté ve starších domcích i novostavbách. Naopak je nahradíme větracím systémem, který má vysoce účinnou rekuperaci. Pasivní domek si nemůžete postavit sami, je na něj třeba hledat v řadách profesionálních firem. Pokud budete chtít za každou cenu šetřit a budete nedbalí, způsobíte tak víc škody než užitku, protože z domu budou unikat velké tepelné ztráty, bude se zde kondenzovat vlhkost v konstrukci a potom dojde ke snížení životnosti stavby.
Pokračovat ve čtení „Neprůvzdušnost a zkouška kvality – 1. část“