Účty za stlačený vzduch se ve většině podniků podílejí velkou částí na celkových nákladech. V průmyslu to v extrémních případech může být až 40 %. Drahé energie však v současnosti řešíme všichni, ve všech oblastech. V tomto článku se zaměříme na šetření při provozu vzduchového kompresoru. Není tajemstvím, že mnozí za jeho používání platí zbytečně moc.
Vzduchové kompresory jsou obecně nenasytné a dokáží spotřebovat spoustu elektrické energie. Stlačený vzduch proto není zrovna nejlevnější komoditou a vyplatí se ho vyrábět pouze tolik, kolik pro svůj provoz opravdu potřebujete. Mnozí provozovatelé nevědomky platí desetitisíce až statisíce ročně navíc zcela zbytečně, protože nejsou pečliví, šetřili na nesprávných místech nebo se snažili zařídit si všechno sami, od kompresoru po úpravu vzduchu a rozvody vzduchu k samotným aplikacím bez konzultace se specializovanou firmou přes stlačený vzduch. Proto doporučujeme, investujte trochu svého času a zvyšte své znalosti nebo se poraďte s odborníky. Pak budete schopni odhalit dosavadní neefektivní způsoby provozování, po jejichž odstranění můžete dojít k cenově přijatelnému řešení. Začít můžete třeba s našimi tipy na snížení nákladů na výrobu stlačeného vzduchu.
Nepoužíváte zbytečně velký tlak?
Jednou ze zásadních chyb při provozování kompresoru je používání zbytečně velkého tlaku, třeba jenom kvůli jednomu místu použití. Nemusíte přece nutně používat jenom jeden kompresor. Zkuste se zamyslet nad tím, jestli ono odběrné místo, kde je potřeba vysokého tlaku, nezastoupit dodávkou stlačeného vzduchu od samostatného kompresoru. Další aplikace s potřebou nižšího tlaku, třeba provoz pneumatického nářadí může zaopatřit stávající kompresor. Pamatujte, že velký tlak zároveň klade i vyšší nároky na celou soustavu a všechny její spoje. Nejde tak pouze o energie, ale i o životnost a servisní náklady. Provoz více kompresorů tak nakonec může vyjít levněji než jeden přetížený systém. Ovládáním více kompresorů lze optimalizovat provozní náklady i díky tomu, že vybíráte, který kompresor provozovat podle konkrétního zatížení, a to na základě požadavku průtoku zařízení.
Vyberte vhodnou úpravu vzduchu
Mnoho provozovatelů ve snaze ušetřit opomíjí důležitost systému úpravy vzduchu. Nakoupí zbytečně poddimenzovanou sušičku vzduchu, nekvalitní levné filtry a nepostarají se o správné odstranění kondenzátu, takže vzduchové potrubí pak vypadá jako vodovodní potrubí. Samozřejmě, že tato prvotní investice není malá. Důležité však je uvědomit si její návratnost. Například u sušiček vzduchu neexistuje univerzální řešení. Vždy záleží na vaší aplikaci. Někdo suší nedostatečně, jiný zase přespříliš, což také stojí peníze. Zvažte počáteční sušení kondenzační sušičkou a poté sušte pouze do té míry, abyste splnili zadané požadavky dané aplikace. Výběr filtrů má podobné zásady. Opět záleží na aplikaci a opět je třeba filtrovat do té míry, do níž se potřebujete dostat. Každý filtr způsobuje pokles tlaku, což stojí peníze. Nefiltrujte víc, než je nutné. A zbavení se kondenzátu? Porozhlédněte se raději po automatických systémech, nespoléhejte na manuální ovládání, protože člověk zkrátka může zapomenout vypouštět. Anebo naopak nechá odvaděč přespříliš dlouho otevřený. Dlouhým otevřením přicházíte o velké množství draze vyrobeného stlačeného vzduchu.
Zaměřte se na úniky
Úniky stlačeného vzduchu vytvářejí ty nejzbytečnější náklady na energie. Stačí pouze několik procent unikajícího vzduchu ze systému a výsledné ztráty za rok mohou u průmyslových podniků přerůst až do stovek tisíc. Ale jak zjistit, odkud vzduch uniká? A jestli vůbec. Zkuste tento test. Pokud nikdo neodebírá stlačený vzduch a tlak ve vzdušníku stejně pomalu klesá, až se nakonec kompresor sepne, je jasné, že máte co dočinění s úniky. V tom případě doporučujeme alespoň poslechem projít všechny spoje v systému, rychlospojky, spoje na potrubí či spojení hadic. Může pomoci také nanesení mýdlové vody do těchto míst. Vznikají tam bublinky? Vzduch uniká! Menší úniky na velkém systému rozvodů vzduchu vám dokáže provést specializovaná firma s měřáky. U úniků platí jedno – nikdy nešetřete na spojovacím materiálu.
Další tipy na snížení nákladů:
- monitorujete využívání stlačeného vzduchu, zadejte kontrolní audit odborníkům
- pečlivě vybírejte správný kompresor pro svůj provoz
- snažte se obnovit maximum tepla z kompresorů, například pro vytápění provozu
- ovládejte kompresory inteligentními řídícími jednotkami
- nezapomínejte na pravidelnou údržbu celého systému