Jedním ze způsobů, jak si zastínit okna, jsou žaluzie. V základu jde o to, že mohou být interiérové i venkovní žaluzie. Jde vlastně o soustavu horizontálních nebo vertikálních lamel nebo destiček, které mají společně zakrývat nějaký otvor. Obvykle jsou také pohyblivé, dají se pro zakrytí okna stáhnout a pak zase vytáhnout, mechanismus je buď provázkový nebo pákový, mechanismus navíc ještě umožňuje celou soustavu natáčet a tím uzavírat mezery mezi lamelami a tak zamezovat průchodu světelných paprsků, někdy i vzduchu.
Materiál na horizontální žaluzie, užívané zejména pro plastová a dřevěná okna a eurookna, také bývá velmi různorodý, nejčastěji jsou vyráběny z kovu, nejčastěji z různobarevného lakovaného hliníku, bambusu a umělé hmoty, plastu. Používá se i dřeva, ale pak mají žaluzie větší váhu a jsou i náročnější na údržbu. K výrobě se používá i látka, ale to jde většinou o vertikální žaluzie.
Systém ovládání žaluzií
U horizontálních žaluzií na oknech bývá nejčastěji využit lamelový systém, kde jsou jednotlivé prvky spojovány provazovým žebříčkem tak, aby se při určitém naklopení navzájem překrývaly, tento efekt pak připomíná stažené látkové rolety. Naopak tento systém umožňuje v jiném postavení maximální průchod světla. Ovládání může být jednak manuální, kdy se mechanismus ovládá řetízkem nebo tyčkou či provázkem, nebo elektrické. Zde jednoduchý mechanismus tvoří vodicí hřídel v horní liště žaluzie, na kterou se navíjejí textilní pásky, na které se zavěšují žebříčky, které lamely nesou. Žaluzie jsou řízeny pomocí napnutých silonových lanek ukotvených v zasklívací liště okna. To umožňuje zajištění žaluzií ve své pozici i při vyklopené ventilaci.
Mezi časté systémy patří i ovládání žaluzie pevným řetízkem, který jednoduchým převodovým systémem navíjení dovoluje žaluzie snadné ovládání a současně prodlužuje životnost žaluzií. V případě ovládání žaluzií tyčkou a provázkem s brzdou jde o to, že je naklápění umožněno otáčením tyčky a vytahováním pomocí šňůrky s brzdou.