Pronajmout dočasně byt, který vlastníte a nevyužíváte, je dnes již běžnou praxí. Ještě aby ne, peníze navíc se hodí a mohou ulevit často napnutému rodinnému rozpočtu. Avšak opominete-li jen maličkost, zdánlivou banalitu v rámci výběru nájemníka či sepsání nájemní smlouvy, můžete se dostat do nepříjemných situací. Proto se společně v rámci článku podíváme, jak pronajmout byt. Budeme se zaobírat především dvěma klíčovými faktory. Prvním je bezesporu nájemní smlouva, druhým výběr samotného nájemníka. A rovnou se vrhneme na selekci budoucího nájemníka.
Výběr vhodného nájemce
Tento úkol je opravdovým oříškem! Svého budoucího nájemce zpravidla uvidíte jen párkrát, a už se k Vám bude stěhovat. Na bližší seznámení se de facto není čas. Ale dokážeme každého na první pohled odhadnout? Rozhodně ne. Proto byste prověření svého budoucího nájemce neměli podcenit. Naštěstí pro nás, máme internet, na kterém se dá dnes najít opravdu spousta zajímavých informací.
Máte-li již užší výběr potenciálních nájemců, zkuste si jejich jména vyhledat pomocí internetového vyhledávače, a především pak jména nechte projet v rámci Centrálního registru dlužníků. Myslete na to, že touto preventivní kontrolou chráníte sami sebe. Na škodu není také požádat vybraného zájemce o předložení pracovní smlouvy, či jiného potvrzení o zaměstnání.
Propracovaná nájemní smlouva
Nájemní smlouva je listina, která zaručuje práva i povinnosti obou stran, jak pronajímatele, tak i nájemce. Často se její význam podceňuje, bohužel, zpravidla pak na úkor pronajímatele. Proto je potřeba si uvědomit, že nájemní smlouva je to nejpodstatnější! Právě ona by měla v každém případě chránit Vás jako majitele, ale i byt, jako Váš majetek. Samozřejmě, v mezích zákona.
Na internetu jsou ke stažení obecné vzory, ale pozor, rozhodně nejsou detailně propracované a šité na míru přesně Vašim potřebám! Jsou zde momentálně zpravidla dvě možnosti. Dražší z nich je kontaktovat právníka, který smlouvu přímo pro Vás připraví. Tou druhou možností je jakási rešerše nájemních smluv Vašich známých, přátel, rodiny, na základě kterých je jim nemovitost pronajímána, či na jejímž základě vlastní nemovitost pronajímají. Po pečlivém prozkoumání byste měli mít větší ponětí o tom, co ve své smlouvě nesmíte opomenout.
Zdá se Vám, že je to moc práce a odpovědnosti na jednoho člověka? Nemusíte na to být sami, stačí oslovit Vámi vybranou realitní kancelář, jejíž realitní makléř Vám pomůže nejen s prověřením potenciálních nájemců, ale například také se stanovením optimální nájemní ceny. Navíc, pozitivem je, že většinou jsou náklady (provize) spojené s pronájmem skrze realitní kancelář respektive plat realitního makléře, účtovány budoucímu nájemci.
Ať už sami, nebo s pomocí realitního makléře, nenechte věci náhodě. Dnešní doba bohužel jen nahrává darebákům, proto je potřeba chránit se. Najít bezproblémového a spolehlivého nájemníka, či sepsat opravdu kvalitní nájemní smlouvu jsou úkoly složité, avšak naštěstí ne nemožné.