Většina obyvatel ČR si už zvykla třídit papír, plast a sklo. Věděli jste ale, že i kovy je možné recyklovat? Jejich recyklací dokonce přispějete k ochraně životního prostředí. Recyklovaný kov oproti surovému kovu totiž šetří náklady za energie. Ve sběrnách vám za ně navíc zaplatí.
Třídění kovů má v ČR dlouholetou tradici. Stále mu však není věnována taková pozornost, jako surovinám, které vhazujeme do barevných kontejnerů. Věděli jste ale, že recyklací kovů je možné ušetřit až 75% energie? Prodejte proto svůj kovový odpad společnosti, která se zabývá jeho dalším zpracováním. Stačí navštívit nejvyšší sběrnu s výkupem kovového šrotu a kovového odpadu.
Jak rozeznáte železo od hliníku?
Chystáte-li se do sběrny s kovovým odpadem, je třeba nejdříve rozlišit hliník od železa. Tyto dvě suroviny od sebe rozeznáte snadno. Většina obalů je totiž označena recyklačním trojúhelníkem s nápisem ALU pro hliník a FE pro železo.
Jaký kov se recykluje a co ve sběrnách nepřijímají?
Sběrny od vás vykoupí těžký i lehký kovový šrot, lehký odpad nízké čistoty (pračky, lednice atd.), ocelové a litinové třísky, kusový litinový odpad atd.
Naopak kombinované obaly jako jsou víčka od zavařenin, nápojové kartony, obaly od sušenek a čokolád atd. do sběrny nenoste. Ne vše, co vypadá kovově, můžete dát do sběru.
Kovy už za hotové neprodáte
Dle nařízení vlády od 2015 musejí sběrny vykupovat kovy pouze bezhotovostně. K tomuto kroku došlo z důvodu četných krádeží kovů za účelem rychlého výdělku. Sběrnám, které vykoupí kov za hotové, hrozí pokuta až do výše 1 milionu Kč.
TSR Czech Republic, s. r. o.
Jednou z předních společností zabývajících se výkupem kovového odpadu a kovového šrotu v ČR je firma TSR Czech Republic, s.r.o. Výkup i zpracování probíhá na mnoha pobočkách po celé ČR. Více informací naleznete na www.tsrcr.cz.