Sklo je jedna z veličin, které jsou pro pasivní domy nesmírně důležité, jeho výběr, vlastnosti zasklení, vzduchová mezera, distanční rámečky, typ používaných skel, zabudování a vzduchová mezera hrají jednu z klíčových rolí při projektu a samotné realizaci pasivních budov. Proto bychom neměli brát prosklení objektu na lehkou váhu, ale nejprve si prostudovat všechny důležité informace.
Pasivní solární zisk
Část filozofie pasivních domů je založena na co nejvyšších tepelných ziscích. Má to co do sebe – čím více přijde do domu energie, která se nemusí platit a kterou nám poskytuje slunce, tím méně musíme dodávat energie sami a za peníze. Tu část energie, kterou objekt dostane od sluníčka, nazýváme pasivní sluneční/solární zisk.
Solární domy jako první krok k nízkoenergetickým domům
Na této filozofii byly v sedmdesátých letech minulého století byly založeny konstrukce solárních domků, což byly nízkoenergetické domy první generace, které byly co nejvíce proskleny (což s sebou přinášelo řadu negativních vlastností). Nebylo totiž zohledněno, že se v letních měsících budou takové budovy velmi přehřívat, a ony se taky přehřívaly. Zasklení nebylo tak kvalitní, jak mělo být, a proto v zimě docházelo ke značným teplotním ztrátám.
Kvalitní okna
Nyní už můžeme zakoupit velmi kvalitní okna, jejichž parametry součinitele prostupu tepla se blíží k normě, která je doporučená hodnotě stěny. I když se pro zmiňované vlastnosti od budování solárních objektů upustilo, tak se dokázalo, že tímto způsobem můžeme dosáhnout lepší energetické bilance domu za cenu menších tepelných ztrát. Pokud máme postavenu nemovitost ve vyšších nadmořských výškách, pak jsou tepelné ztráty unikající okny opravdu značné, ale nezoufejme, i v takových podmínkách se můžeme dostat na dům v pasivním standardu, pokud se držíme projektu, jenž je dobře navržen a vypočítán.
Držte se projektu aneb buďte akurátní
Pokud máme dům orientován jižním směrem, pak můžeme ušetřit v pasivním domě až čtyřicet procent prosklené plochy. Pokud se ale nedržíme projektu a chceme okna ještě zvětšit, tak nebudeme mít z této změny benefit, ale naopak budeme ztrátoví.
Tipy na kvalitní zasklení:
– můžeme tak snížit hlučnost v objektu (sklo je akustické)
– chráníme svou nemovitost (bezpečnostní sklo)
– snížíme náklady na vytápění interiéru
– také v blízkém sousedství okna máme komfortní teplotu