Voda se na sklech kondenzuje velmi často, a dokáže tím majitele domku pořádně obtěžovat. Proč se tedy okna, která byla relativně hodně drahá, zamlžují? Proč je kondenzace jednak na venkovní straně okna, tak i na vnitřní straně?
Interiér
Ve vnitřní části okna je kondenzát proto, že je v místnosti velká vlhkost, a tak se nejčastěji tvoří v koupelně či v kuchyni. Dalším prvkem, který přispívá ke vzniku kondenzátu, je nízká venkovní teplota a to, že vnitřní oběh vzduchu není možný (jsou tu závěsy, není zde větrání nebo máme všude květináče). Velký vliv na to, že se uvnitř tvoří kondenzát, má i vnitřní teplota skel, která dosahuje nejmenších teplot právě v blízkosti zasklívací drážky (tedy místa, kde je sklo zapuštěno do okenního profilu). Zasklívací drážka by z tohoto důvodu měla být aspoň 20 milimetrů.
Exteriér
Srážení vody na exteriérové straně vznikne, když je venkovní relativní vlhkost vzduchu hodně vysoká a tento venkovní vzduch je vyšší teploty, než je teplota povrchu zasklení. To svědčí o tom, že se neohřívá poslední vnější tabule, a to je známkou dobrého izolující zasklení.
Tepelné zrcadlo
Anglicky Heat Mirror je systém běžně užívaný i na českém trhu s okny. Samotná technologie už je na světě asi 30 let a vyvinuli ji v americkém vojenském výzkumu. Mezi dvěma skly je napnuta fólie, jež je potažena nízkoemisivní vrstvou a pro viditelné světlo je průhledná. Její výhodou je nízká hmotnost, která je obdobná jako u dvojskla, ale dosahuje lepších parametrů, než jakých dosahujeme u trojskla.
V čem spočívá její efekt?
Heat Mirror propouští do vnitřní části domu jen část spektra sluneční energie. Jinými slovy v letních měsících (kdy je reálné riziko přehřívání) pouští teplo ven a v zimních měsících naopak vpouští teplo do interiéru a zároveň jej nepouští do exteriéru.
Můžete se setkat se systémem dvou fólii tepelného zrcadla, jehož výsledkem je čtyřvrstvý izolační systém, který má velice nízké hodnoty součinitele prostupu tepla. Bohužel má i své nevýhody. Kvůli vysoké technologické náročnosti má větší chybovost při výrobě, a tak se může vnitřní folie zejména u větších ploch vlnit (takový výrobek by měl být ale zadržen ještě ve výrobě a ke spotřebiteli by se neměl dostat).
Střešní okna
O tom, že při naklonění oken dojde díky změně cirkulace okolního vzduchu ke zhoršení tepelně-izolačních vlastní, již víme. Ale tomu zabráníme, pokud použijeme meziskelní fólii. Fólie dokáže oddělit prostor tak, že vzniknou dvě samostatné komory, a tak se zabrání předávání energie mezi oběma skly jak ve vodorovném, tak i v šikmém směru.
Autor úvodního obrázku: jenny downing