Otázka stínění je možná trochu méně důležitá jako topení, ale v rámci provozu v různých interiérech se s ní musí počítat. Budeme-li myslet stínění jako ochrana před slunečními paprsky, můžeme tím s úspěchem uspořit třeba finanční prostředky na klimatizaci, ale obráceně i při topení.
Ke stínění se používají mnohá zařízení v různých modifikacích, v mnoha materiálech atd. Stínění můžeme v kostce rozdělit na vnější (venkovní) a vnitřní (interiérové). Obojí stínění má své výhody i nedostatky.
Před dvěma roky byla otevřena pobočka firmy Univers Tech, která nabízí žaluzie Plzeň. Nabízí poradenské služby pro celou škálu zařízení sloužících ke stínění domácností i firemních prostor.
Stínění pro všechna okna
Ke stínění se používají žaluzie, rolety, markýzy a do sortimentu patří i sítě proti hmyzu. Žaluzie se umisťují do oken všechny typů, ať jsou to plastová, dřevěná nebo hliníková. Mimo vnitřních a exteriérových se mohou dělit na žaluzie horizontální, které jsou většinou z eloxovaného různobarevného hliníku, a vertikální obvykle látkové. Žaluzie se vyrábějí u ze dřeva a bambusu. Vhodné jsou zejména žaluzie na plastová okna a ocení je i majitelé šikmých oken ve střešních vestavbách. Žaluzie mají tu výhodu, že je lze sklápěním nastavovat tak, aby v daný okamžik propouštěly pouze žádané množství světla.
Méně časté, ale přesto velmi vhodné, jsou ke stínění používány rolety. Jejich využití je široké a ne vždy jen ke stínění, ale i třeba k oddělení různých prostor. Pro rolety platí, že jsou většinou namotány na nějaký hřídel umístěný v horní části okna. Ovládají se řetízky nebo provázky, nevýhodou je, že množství světla se dá regulovat pouze tím, že roletu vytahujeme výše či níže, na druhou stranu jsou i některé rolety upraveny tak, že nepropouštějí žádné či jen minimální světlo. Materiálně může být opět látka, třeba upravená pogumováním nebo i jinak, ale je i vhodný hliník, který se používá zejména pro rolety venkovní.
Markýzy slouží též k zastínění, ale jsou daleko méně variabilní v tom, že se dají jen vysouvat a stahovat a ve většině případů jsou umístěny kolmo nebo v podobném úhlu k oknu či dveřím, a tak jejich efekt je spíše estetický nebo často je reklamní.