Ušetřete si na zahradě práci se dřevem

Motorová pila

Jak si nejlépe usnadnit namáhavou práci se dřevem na vaší zahradě? Kácení stromků, střihání větví, štípání dřeva atd. jsou práce, které vykonáváme v podstatě v průběhu celého roku. Abyste si však tuto práci, co nejvíce usnadnili, věnujte dostatek času výběru opravdu kvalitního stroje, který vám jednak bude dobrým pomocníkem, druhak vám vydrží po několik let.

Pily:

Motorové pily si vždy vybírejte dle toho, na jakou práci je budete přesně využívat. Tyto pily se totiž vyrábějí s různým obsahem, tedy i s různým výkonem. Budete-li chtít motorovou pilu využít například jen pro přípravu dřeva na topení a jiné menší práce na zahradě, bude vám zajisté stačit pila o obsahu motoru od 35-40 cm3. Pro náročnější práci se pak doporučuje obsah motoru od 40-50cm3. Na práci v lese a náročnější práce se dřevem pak bude vhodná motorová pila o objemu od 51-71 cm3.

Elektrické pily se, podobně jako ty motorové, třídí dle výkonu, a to přibližně od 1200 W do 2000 W. Dalším parametrem je i samotné uložení motoru – jednou z možností je tzv. klasické řešení, tedy kolmo k řetězu, druhou z možností je pak souběžně z řetězem, což umožňuje mnohem jednodušší manipulaci (tento typ však bývá o něco málo dražší).

Drtič větví:

Drtičky na větve jsou dnes velmi oblíbeným pomocníkem na zahradě. Jeho výběr může opět ovlivnit výkon a samotný systém:

1) Drtič s nožovým mechanismem: vhodný především při drcení menší a měkčích větviček, např. z živého plotu.

2) Drtič se šnekovým mechanismem: určený pro drcení tvrdších větví. Není však vhodný pro drcení rostlinných zbytků.

3) Drtič s frézovým válcem: dokáže zpracovat tvrdší větve, a to o průměru až 45 mm.

4) Drtič turbínový: systém určený ke zpracovávání větví o průměru kolem 45 mm.

Štípačka na dřevo

Štípačka na dřevo:

Štípačka na dřevo, stroj, který vám ušetří spoustu práce i námahy. Vybírat můžete ze dvou typů, a to:

1) Horizontální: menší a skladnější typ (nejčastěji k zapojení do elektriky). Doporučená velikost dřeva na zpracování je o průměru do 25 centimetrů a o délce do 50 centimetrů.

2) Vertikální: o něco větší, ale také i výkonnější stroj. Zpracovat na ní lze dřevo o průměru větším jak 25 centimetrů a o délce až 1 metru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.