Balkon je po stavební linii předsazená konstrukce, která přečnívá před nosnou zdí. Balkóny mají za sebou bohatou minulost a jejich řešením se zabývali i ti nejrenomovanější architekti. My se balkóny budeme zabývat po stránce stínění.
Stínění balkónu, pokud ho již neřešil architekt nebo projektant, bývá někdy problém. Musíme se zabývat konstrukcí, materiálem a v neposlední řadě i financemi a účelností. Ideálním řešením je zastíněná pergola, která dokáže ochránit pod ní sedící společnost před slunečními paprsky, ale při kvalitním provedení a materiálech i před deštěm. Pergola je sestavena z dřevěných či kovových prvků (trámky, tyče) a na ně je instalovaná pohyblivá látková střechy. Ovládání je řešeno buď ručně pomocí kliky nebo motorem i na dálkové ovládání. Tyto pergoly se často používají u zahradních restaurací, občerstvení a podobně.
Stínění interiérů
Pro ideální zastínění obytných místností je pak vhodné využít venkovní žaluzie do oken. Pokud se však jedná o místnosti, které přímo sousedí s balkónem, je možné, že Vám budou vnější žaluzie překážet a tak budete muset volit zastiňovací techniku umístěnou v interiéru.
Stínění balkónů
Méně nákladnou variantou jsou pro stínění balkónů markýzy. Svým způsobem se velmi podobají pergolám, ale nemohou být tak veliké, protože jde o konstrukci, která je uchycena jen na jedné straně. Podrobné informace získáte na stránkách Markýzy Praha, kde se dozvíte, že markýza je svým způsobem slunečníkem, který má tvar plátěné stříšky, která se „rozbalí“ nad terasou nebo oknem a poskytne tak příjemný stín. Při koupi si je potřeba dobře rozmyslet, jaký potřebujeme stín, protože tvar markýz je velmi rozmanitý.
Dalším řešením vycházejícím z pergol i markýz je plachtové stínění. Přes svou jednoduchost je velmi variabilní a může se s postupujícím sluncem snadno přestavovat. Konstrukčním prvkem jsou ocelové ráhno kotvené třeba do zdi a hliníkové prvky, a na nich natažená voděodolná plachta. Manipulace je řešená buď manuálně nebo motorem na dálkové ovládání.
Doplňující informace o roletách a markýzách najdete na stránkách plných zajímavostí.
Dalšími možnostmi stínění balkónu jsou boční pergoly, slunečníky a jistě i šikovný kutil přijde na vlastní řešení. Neměl by však zapomínat, že hlavní je bezpečí lidí a ochrana majetku, vítr může i s menší plachtou způsobit velkou neplechu.
Ať už se člověk ve finále rozhodne pro jakékoliv řešení, tak jedno z nejhorších je zasklení (zavření) balkónu. Tímto krokem si z balkónu uděláte skleník, kde v létě i při pootevřeném stavu na 100% nevydržíte.