Markýza slouží ke stínění určitých partií interiérů i exteriérů a současně jde i o významný zdobný prvek architektury. V historickém vývoji doznala největšího rozkvětu ve 2. polovině 19. století a v období secese, které ji dodalo zdobnost včetně možnosti prosklení. Pak se časem, hlavně u nás ve 2. polovině 20. století, skoro zapomnělo, aby se dnes opět vracela v klasickém pojetí, většinou jako barevně pruhovaná látka.
Markýza je v jádru lehká konstrukce, která se nejčastěji umisťuje nad vchody domů, nad oknem či na balkony a podobně. Dnes se i používají moderní vodě-odolné materiály, takže markýzy mohou sloužit i jako ochrana před deštěm.
Rozdělení markýz
Na světě existuje několik druhů markýz. Základní markýzy venkovní, řekněme klasické, jsou takové, u nichž se pruh látky navíjí na hřídel, ovšem pak nejsou chráněny před povětrnostními vlivy a raději je použijte někde pod ochranou třeba parapetu, případně stříšky.
Polo-kazetová neboli polouzavřená markýza má horní stříšku a přední vysouvací profil, který chrání markýzu před povětřím. Kazetové markýzy mají kazetu, která je chrání před prachem i deštěm. Pod-omítková markýza má možnost se ukrýt do zateplení či atiky a tak nenarušuje při zavinutí vzhled fasády. S touto markýzou je dobré již počítat při projektování objektu.
Boční markýza může chránit nejen před sluncem, ale i mírnějším větrem, doporučuje se proto na balkonech, terasách i pergolách a navíc i ve spojení s některou z předcházejících markýz. Nabízí se i boční markýza s průhledného, čirého plastu, převážně PVC.
Nejefektnější z markýz je určitě košová neboli korbová markýza. Používá se na přední fasády obchodů či restaurací, kde chrání stínem zboží ve výlohách a současně nabízí velkou a přitažlivou plochu pro reklamu. Tyto markýzy mohou být pevné u pohyblivé, mohou mít i omyvatelný povrch a nabízí se i možnost je v noci osvětlit.
Vějířovitá markýza je vhodná pro stínění rohových prostor, kde nejde použít velké slunečníky.
Markýzy se mohou použít i pro technické řešení třeba zastínění zimních zahrad, bazénů, ale i velkých šikmých střešních oken v půdních vestavbách.