Grilování se stalo v posledních letech doslova módou, uvědomili si to různí výrobci, takže se dají koupit uzeniny přímo určené ke grilování, třeba klobásy. Kolik se již vydalo knih receptů, ale i třeba grilovací koření se stalo nepostradatelným ochucovadlem i když se maso negriluje. Ale samozřejmě nejvíc zařízení, pomůcek a doplňků je k samotnému procesu grilování.
Koupit si gril je obtížné, protože existuje tolik druhů, variant a vybrat si ten pravý, to je úkol pro detektiva. Zaměřme se ale na grily venkovní, které můžeme rozdělit na zabudované (stabilní) a mobilní, přenosné.
Pokud si někdo vybavuje zahradu nějakou stavbou, často chatkou, zděným oplocením, schodištěm apod., většinou již počítá i s místem pro odpočinek, kde se postaví gril. Jde o zděnou stavbičku, která se pro vlastní grilování musí více či méně upravit, tedy přidat rošty, grilovací kameny a podobně. Na trhu jich mnoho není, ale třeba betonový krb může splnit požadavky chalupáře nebo chataře. Většina zájemců o tuto kuchyňskou technologii však sáhne po hotovém grilu z obchodní sítě, jsou to vesměs grily mobilní.
Zahradní grily
Zahradní grily můžeme dále rozdělit podle druhů topiva, obvykle si vybíráme z elektřiny, plynu a dřevěné uhlí. Elektrické grily mohou být otevřené i zavřené, některé jsou dokonce dvouplotýnkové (nad sebou), griluje se i na mřížce nebo na kameni. Elektrické mají výhodu, že se mohou použít většinou i v interiérech. Některé plynové grily připomínají značně plynové sporáky, lacinější jsou otevřené, dražší mají vždy víko.
Plynové grily díky rychlé přípravě, okamžitému žáru po zapálení, vysokému a plynule nastavitelnému výkonu a jednoduchým čištěním jsou velmi pohodlné pro uživatele. Grily na dřevěné uhlí jsou tím nejklasičtějším grilováním. Mnohým se líbí, jak uhlí při hoření praská, kolem se válí směs kouře s vůní opékaných potravin, co víc lze pro romantiku při grilování udělat. Mnoho lidí si nedokáže jinak grilování představit, než na dřevěném uhlí.
Auto úvodního obrázku – zahradní gril: sgman