Krásná zahrada snad nemůže ani existovat bez zahradního jezírka, vždyť spojení vody se zahradou má dlouholetou tradici. Když se rozhodneme si jezírko pořídit, máme dvě možnosti, buď si koupit prefabrikovaný typ nebo ho vybudovat pomocí fólie.
Hotová jezírka mají velkou výhodou, že se snadno usazují do terénu a mají nepoměrně větší odolnost proti proražení. Pokud ale využijeme folií, máme možnost si vytvořit vlastní tvar i hloubku, jen je potřeba dát pozor na kvalitu folie. Měla by být v prvé řadě odolná vůči UV paprskům, jinak zkřehne a popraská. Dále by měla být mrazuvzdorná a neobsahovat látky, které by škodily rostlinám, rybám i dalším vodní organismům.
Projektování a stavba jezírka
Při projektování jezírka si určíme velikost a hloubku, vše vyznačíme do terénu a lze zahájit hloubení jámy. Doporučuje se po vykopání nádrž vysypat pískem a pokrýt ochrannou textilií proti protržení folie. Tu pak položíme a upravíme podle plánovaných tvaru nádrže. Folii by neměla být nikde silněji nepnutá, mohl by zde časem vzniknout trhliny. Nejhlubší část nádrže se vysype asi 1 cm silnou vrstvu písku a terasovité stupně vrstvou silnou 5 až 10 cm. Na šikmé břehy pokládáme větší valouny nebo oblázky, hlavně však bez ostrých hran. Do košíků nebo jiných nádobách se umístí vodní rostliny. Zahradní jezírko se může doplnit filtrační technologií, různými vodotrysků nebo do něho zavést potůček či přepad ve formě vodopádu.
Stavba jezírka z plastového výlisku je velice podobná stavbě nádrže pomocí folie, jen jáma musí být přesnější než u folie a při umístění je potřeba vodováhy k vyrovnání nádrže, aby voda nestékala po stranách. Kraje jezírka doplníme vhodným dekorativním štěrkem a po okrajích vysadíme vodní rostliny a doplníme kačírkem. Když je nádrž hotová, zcela ji napustíme a až se usadí kal, zapojíme čerpadlo k rozpohybování hladiny.
A nakonec ještě několik drobných rad pro stavbu jezírka
Bude-li jezírko větším využijme pomoci nějaké techniky, břehu ohýbejte v přirozených měkkých křivkách a měly by být spíše povolné než strmé, aby se na nich dařilo rostlinám. Ty sázejte do chudé rybniční zeminy, aby jezírko nezarostlo řasami. Při bujení zelených řas je nejlepší je pravidelně lovit pomocí síťky a časem se vytvoří přirozená rovnováha.
Autor úvodního obrázku – zahradní jezírko v japonském stylu: garyr